Blog
Putovanje sa bebom: Kako se pripremiti i šta poneti?
Putovanje sa bebom može da izgleda kao izazov, ali uz malo planiranja, to postaje prelepa avantura. Ako unapred isplaniraš sve detalje, putovanje će proteći opušteno, a ti ćeš imati više vremena da uživaš sa svojom bebom.
1. Odabir destinacije i vremena putovanja
Prva stvar o kojoj treba da razmisliš je destinacija. Idealno bi bilo da putuješ pre ili posle glavne turističke sezone, u proleće ili ranu jesen. Tada su temperature prijatnije, gužve manje, a tvoja beba će imati mirno okruženje za spavanje i odmor. Izbegavaj bučna mesta jer bebi treba mir da se opusti i zaspi.
Ako ideš kolima, imaš prednost da prilagodiš pauze i tempo putovanja bebinom rasporedu. Možeš da napraviš pauzu za hranjenje ili spavanje kad god je potrebno. Ukoliko ideš avionom, raspitaj se unapred da li postoji opcija rezervisanja kolevke za bebu, jer to može biti pravo olakšanje za duže letove.
2. Šta spakovati za bebu?
Pakovanje može da izgleda kao haos, ali s pravom listom postaje mnogo lakše. Evo šta je ključno da poneseš:
- Pelene i vlažne maramice: Spakuj više pelena nego što misliš da ti treba! Na dužim putovanjima, presvlačenje je česta aktivnost. Vlažne maramice su spas – koristiće ti za sve, od osvežavanja bebinih ruku do brisanja lica.
- Rezervna odeća: Uvek imaj pri ruci dodatne setove odeće jer bebe vole da prave „iznenađenja“. Ponesi i šeširić za zaštitu od sunca ako putuješ leti.
- Hrana: Ako je beba na čvrstoj hrani, spakuj njene omiljene kašice i pribor za hranjenje. Ako koristiš formulu, ponesi dovoljno bočica i rashladnu torbicu da sve ostane sveže.
- Omiljena igračka i ćebence: Omiljene stvari pomažu bebi da se oseća sigurno u nepoznatom okruženju.
3. Organizacija i sigurnost tokom putovanja
Putovanje kolima ti daje fleksibilnost, pa je najbolje da voziš dok beba spava. Pravi pauze svakih nekoliko sati kako bi se protegnula i promenila pelenu. Na taj način putovanje će biti prijatnije i za nju i za tebe.
Ako ideš avionom, unapred proveri da li aerodrom ima prostor za presvlačenje beba i da li avio-kompanija nudi posebne usluge za putnike sa decom. Tako ćeš izbeći neprijatna iznenađenja.
4. Putna apoteka
Pakovanje mini-apoteke za bebu je neizbežno. Evo šta bi trebalo da sadrži:
- Lekovi za temperaturu i bolove (npr. paracetamol).
- Krema protiv osipa i antiseptička krema za male povrede.
- Probiotik i kapi protiv gasova, jer putovanja ponekad izazivaju stomačne tegobe kod beba.
- Sprej protiv insekata, posebno ako putuješ na destinaciju gde ima komaraca.
5. Udobnost i rutina na putu
Jedna od stvari koja će olakšati putovanje jeste održavanje bebine rutine. Ako je navikla da spava ili jede u određeno vreme, pokušaj da to ispoštuješ i na putu. Sklopivi krevetac ili nosiljka mogu biti veoma korisni za bebin san, posebno na nepoznatim mestima.
Ako idete na plažu, obavezno ponesi suncobran ili šator za dodatnu zaštitu od sunca, kao i kremu sa visokim zaštitnim faktorom prilagođenu bebinoj koži.
6. Saveti za lakše putovanje
- Ponesi manja kolica ili kengur nosiljku. Ovo će ti olakšati istraživanje destinacije, a beba će biti uz tebe i mirna.
- Raspitaj se unapred: Proveri da li tvoj smeštaj nudi krevetac i stolicu za hranjenje, kako ne bi morala da nosiš sve sa sobom.
- Zabava za bebu: Na putu će ti dobro doći omiljene pesmice ili igračke koje će držati bebu zabavljenom dok traje vožnja.