Kako da ga naučim da se igra samostalno?

Kako da ga naučim da se igra samostalno?
Jedna mama je pitala:

„Svaki put kad prestanem da se igram sa svojim osamnaestomesečnim detetom, ono počne da plače i traži da ga uzmem u ruke. Nemoguće je obaviti bilo šta drugo. Kako da ga naučim da se igra samostalno?“

Osećaj da morate biti prisutni non-stop može biti iscrpljujuć – a možda nije ni najbolja stvar za vaše dete. Samostalna igra je veoma važna veština koju dete treba da nauči, i mudro je što o tome razmišljate sada. Na ovaj način, vaše dete razvija sopstvena interesovanja, otkriva nove stvari i vežba rešavanje problema. U ovom uzrastu, vaše dete možda može da se igra samostalno samo nekoliko minuta, ali vremenom će povećavati svoju izdržljivost, što će vam omogućiti da dobijete toliko potrebnu pauzu ❤️



Evo nekoliko saveta kako da podstaknete samostalnu igru kod vašeg osamnaestomesečnog deteta:

Počnite tako što ćete ostati blizu i posmatrati tiho

U ovom uzrastu, samostalna igra je pomalo varljiv termin, jer je vaše dete i dalje zavisno od vas. Sa 18 meseci, dete može postepeno da radi na nekoliko minuta samostalne igre, ali je važno da ostanete blizu. Sedenje pored deteta i tiho posmatranje je odličan prvi korak. Trenutno im je potrebna uteha da znaju da ste tu.

Postepeno se udaljavajte

Kada vaše dete postane komforno da se igra bez vaše direktne uključenosti, možete pokušati da se malo udaljite. Sedite na pod nekoliko koraka dalje od njih za početak. Sledeći put, možete se premestiti na stolicu na drugoj strani sobe. Objasnite im šta radite i ponudite malo utehe: „Vidim te! Sedeću na stolici minut ili dva. Tu sam!“ Znajući da ste i dalje blizu, može im pomoći da se više usmere na igračke.

Stavite na raspolaganje nekoliko igračaka koje su „pravi izazov“

Ograničavanje izbora može im pomoći da se fokusiraju na jednu igračku i podstaći ih da se dublje posvete igri. Ponuda igračaka i aktivnosti koje su odgovarajuće za njihov uzrast povećava verovatnoću da će se duže zadržati na igračkama.

Budite tihi i ponudite pomoć kada je potrebno

Kada se vaše dete igra samostalno, pokušajte da ga ne prekidate. Ako vas pogleda da proveri da li ste tu, uputite mu ohrabrujući osmeh i vidite da li će se vratiti igri. Ako se dete zaglavi ili zatraži pomoć, ponudite malo ohrabrenja ili im pokažite sledeći korak, a zatim se vratite tihoj posmatračkoj ulozi.

Samostalna igra možda neće dugo trajati u ovom uzrastu
Kako vaše dete bude raslo, moći će da se igra samostalno duže vreme. Ali narednih nekoliko godina, ti periodi mogu biti prilično kratki jer im se pažnja još uvek razvija. Samostalna igra može trajati do 4 minuta u uzrastu od 1 do 2 godine. Trogodišnjaci mogu igrati bez direktnog angažovanja odraslih do 8 minuta, a četvorogodišnjaci do 10 minuta ili više. Naravno, ovo može varirati od deteta do deteta i od dana do dana. Ako su posebno zainteresovani za igračku ili aktivnost, verovatno će se duže zadržati. Takođe, mogu imati više problema kada su gladni, umorni, bolesni, izbijaju im zubići ili prolaze kroz životne promene.


Razvijanje navike samostalne igre je proces. U ovom uzrastu, možda ćete imati vremena samo da operete zube ili pročitate nekoliko strana knjige. Ali čak i kratko vreme provedeno u samostalnoj igri može izgraditi izdržljivost vašeg deteta i pomoći im da rade na dužim sesijama. Kad god vaše dete igra samostalno, trudite se da ga ne prekidate. Ako vas pogleda da proveri da li ste tu, uputite mu ohrabrujući osmeh i vidite da li će se vratiti igri.

Mala deca, posebno ona mlađa od 3 godine, i dalje zahtevaju nadzor
Za sada je važno da ostanete u istoj prostoriji sa vašim detetom, kako biste mogli pažljivo da ih posmatrate i odgovarate na njihove potrebe i signale. U nekom trenutku, možda ćete želeti da napravite „da“ prostor – zatvoren, potpuno bezbedan prostor gde mogu da se igraju bez opasnosti i bez potrebe da im govorite „ne“.