Blog
Saveti za korišćenje crno-belih kartica za poboljšanje vida kod beba
Kada beba napuni oko 2 meseca, počinje bolje da razlikuje boje poput crvene i zelene. Ali, nemoj još da skloniš crno – bele kartice za bebe sa strane 😉
Kontrast između svetlih i tamnih boja i dalje privlači bebinu pažnju, pomaže joj da se fokusira i jača očne mišiće. Beba uči kako da oba oka usmeri na jednu sliku, ali joj je potrebna praksa da potpuno savlada ovu veštinu.
5 načina kako da koristite crno-bele kartice za bebe
Pokušaj da bebi pokažeš neku složeniju crno-belu karticu iz drugačijeg ugla – na primer, ako je obično pokazuješ horizontalno, probaj vertikalno. Takođe, možeš uvesti kartice sa slikama koje beba još nije videla.
Probaj ovo: Pokaži svojoj bebi crno-belu karticu nekoliko puta zaredom. Sačekaj da skrene pogled pre nego što skloniš karticu, a kad ponovo pogleda u nju, opet je pridrži. Nakon nekoliko ponavljanja, pokaži joj drugu karticu ili istu, ali okrenutu u drugom pravcu. Kada beba ostane fokusirana na sliku ili je vidi nekoliko puta, njen mozak pokušava da primeti šta je drugačije.
Rešite problem s presvlačenjem uz pomoć vizuelne stimulacije
Presvlačenje može biti izazov, ali crno-bele kartice mogu pomoći da se smiri beba i olakša proces. Postavi nekoliko kartica pored stola za presvlačenje, u visini bebinih očiju ili malo iznad. Dok se baviš menjanjem pelena, tvoja beba će imati nešto zanimljivo da gleda, što može smanjiti nervozu i nelagodnost. Ovo je takođe odlična prilika da pričaš s bebom – „Vidi, gledaš drvo! Baš su zanimljivi ti mali listići.“ Ovaj jednostavan trik može napraviti veliku razliku, kako za tebe, tako i za tvoju bebu.
Kada tvoja beba postane bolja u praćenju pogledom, pokušaj da držiš tamni ili pretežno tamni predmet – crno-belu karticu, crno – belu lopticu ili neki kućni predmet poput tamnog poklopca od tegle – oko 30 cm od njenog lica i polako ga pomeraj napred-nazad. Kako beba postaje bolja u praćenju očima, možeš pokušati da predmet pomeraš dalje.Crno – bela montesori lopta je idealna za zadržavanje bebine pažnje jer ima posebna udubljenja uz pomoć kojih beba može lako da je uhvati prstićima.
Stavi bebu u različite položaje kako bi vežbala praćenje:
ležeći na leđima, na stomaku, ili je drži uspravno. Pomeraj crno-belu sliku gore i udesno ili ulevo, tako da beba mora da okrene vrat. Ovaj pokret koristi očne mišiće i jača vrat u isto vreme.
Pričaj o tome šta beba vidi
U prvim nedeljama, novorođenče je moglo da obradi samo jedan senzorski signal u isto vreme; gledanje i slušanje istovremeno bilo je previše. Sa 2 meseca, beba je spremna za više. Kada imenuješ slike sa crno-belih kartica, tvoja beba može početi da povezuje ono što čuje sa onim što vidi.
Zašto su crno-bele kartice dobre za bebe?
Znaš kako se bebe rađaju sa super slabim vidom? Pa, crno-bele kartice su baš zbog toga odlične za njih. Njihov vid je mutan i ne razlikuju mnogo boja, ali kontrasti, kao što su crna i bela, privlače njihovu pažnju. Te kartice im pomažu da razviju fokus, što je važno za njihov mozak. Kada beba gleda crno-bele slike, njen mozak počinje da pravi veze između onoga što vidi i onoga što oseća. To je kao mala vežba za mozak koja pomaže bebi da postane jača i pametnija.
Osim toga, crno-bele kartice mogu da smire bebu kada je nervozna. To je jednostavan način da joj skreneš pažnju i pružiš joj nešto zanimljivo za gledanje. Sve u svemu, crno-bele kartice su sjajan način da podstakneš razvoj bebe od samog početka.
Kada početi sa crno-belim Montesori karticama?
S crno-belim Montesori karticama možeš da počneš već od prve nedelje nakon rođenja. Znam da zvuči rano, ali bebe su već tada spremne da počnu da istražuju svet oko sebe. U početku, stavi karticu na udaljenost od oko 20-30 cm od bebinog lica jer je to najbolja udaljenost za njen vid.
Kartice možeš koristiti tokom kratkih perioda, recimo par minuta nekoliko puta dnevno. Kako beba raste, primećivaćeš da sve duže gleda u kartice i da je sve više zanima. To je znak da se njen vid razvija kako treba.
Ne moraš brinuti ako tvoja beba u početku ne pokazuje mnogo interesovanja. Svaka beba se razvija svojim tempom, pa je najvažnije da joj pružaš stimulaciju kada vidiš da je spremna.
Tako da, kad god se pitaš kada da počneš – što pre, to bolje! Samo napred, i uživaj u tim prvim trenucima dok posmatraš kako se tvoja beba razvija.